A day Ostend in Belgium 🇬🇧 🇹🇷

in CCH10 months ago
🇬🇧 We were in Ostend with our RV (Recreational Vehicle) at the end of October, you know my post from Middelkerke and from there we go to Ostend. At first we thought the town looked great, with a harbor in the town center and a couple of nice shops lining the route to the beach. The beach is a pleasant stretch of sand, but I'm sure on a sunny day I'd be a delight, although it was contended with rain on our visit. The buildings around the beach are all apartment blocks, some of which have cafes or restaurants at the base. The buildings are not of any architectural interest. There is an odd split between the 7 storey apartment blocks which throws you back to 1900 Ostend but other than that I feel like I'm walking around a residential part of town rather than a tourist beach area. Very bizarre. Downtown has some nice shops and there was a market too. The main attraction I wanted to see nearby Church of St. Peter and PaulWe headed towards Ostend railway station as the building looms tall and stands proud architecturally. But this was pretty run down near. Not sure what to make of Ostend. Not really the jewel in Belgium's crown, which is what I expected.

ostende1.jpg

ostende2.jpg

ostende3.jpg

🇹🇷 Ekim sonunda karavanımızla Oostende'deydik, Middelkerke'deki yazımı biliyorsunuz oradan da Ostende'ye geçiyoruz. İlk başta, şehir merkezinde bir liman ve sahile giden yolda sıralanan birkaç güzel mağaza ile şehrin harika göründüğünü düşündük. Plaj hoş bir kum şeridi, ancak ziyaretimizde yağmurla mücadele etmesine rağmen güneşli bir günde bir zevk olacağımdan eminim. Sahil çevresindeki binaların tamamı apartman blokları olup, bazılarının alt kısmında kafe veya restoran bulunmaktadır. Binalar mimari açıdan ilgi çekici değildir. 7 katlı apartmanlar arasında garip bir ayrım var ve bu sizi 1900 Oostende'ye götürüyor ama bunun dışında kendimi turistik bir plaj alanından ziyade şehrin bir yerleşim bölgesinde yürüyormuş gibi hissediyorum. Çok tuhaf. Downtown'da güzel dükkanlar var ve bir de market vardı. Yakınlarda görmek istediğim ana cazibe merkezi St. Peter ve Paul Kilisesi. Bina yüksek ve mimari olarak gururlu dururken Ostende tren istasyonuna doğru yöneldik. Ama bu oldukça yakın tükendi. Ostende ne yapılacağından emin değil. Beklediğim gibi gerçekten Belçika'nın tacındaki mücevher değil.

ostende4.jpg

ostende5.jpg

🇬🇧 Ostend's promenade is very mixed. Strolling on the promenade and gazing at the sea is a beautiful experience. However, if you look inside, all you see is a massive concrete wall. Most of the apartments and elegant historic buildings from the last century have been replaced by a wish-wash of uninspired modern homes. It's clear that historically this city has never bothered with building restrictions to prevent one side of the promenade from simply turning into a concrete wall of apartments. Tastes vary, but anyone with an aesthetic flair for architecture and urban planning will find it a total disaster.

ostende6.jpg

ostende7.jpg

🇹🇷 Ostende'nin gezinti yeri çok karışık. Gezinti yerinde gezinmek ve denizi seyretmek güzel bir deneyim. Ancak içeriye bakarsanız tek gördüğünüz devasa bir beton duvar. Geçen yüzyıldan kalma dairelerin ve zarif tarihi binaların çoğunun yerini, ilhamsız modern evlerin bir dilek yıkaması aldı. Tarihsel olarak bu şehrin, gezinti yolunun bir tarafının sadece beton bir apartman duvarına dönüşmesini önlemek için bina kısıtlamalarıyla asla uğraşmadığı açıktır. Zevkler değişir, ancak mimari ve şehir planlaması için estetik bir yeteneğe sahip herkes bunu tam bir felaket olarak görecektir.

ostende8.jpg


CCHLine.png

🇬🇧 Home is where your heart is !

🇹🇷 Ev, kalbinin olduğu yerdir !

CCHLine.png

3RTd4iuWD6NUeJEn5AVrJUoyatFqBqfcCJi1N7UixR4g2KPKN7w8NpZLS52tkr2R4aft1riTGssyMWmpR1umRCcAD9bQLBTM1JJBXxatJhe6P2DdZX6k43PDEsUvvyeFuJFjChe4cKwRcwo5yoyv4qjrk2Hz5QHzSp9iSMhmFHpF2W.png


That's it for today so stay healthy camping friends.🙂
Sort:  

değişik mimari yapılara dair paylaşımlar görmeyi seviyorum, Türkiye ile kıyaslıyorum bazen 🙂

ilk üç fotoğraf bana bizim buraları anımsattı, sanki yolda yürüsem hiç yabancılık çekmeyecek gibi hissettim :)

paylaşım için teşekkürler, bu vakitte okumak iyi geldi ☘

🇹🇷 Ev, kalbinin olduğu yerdir

bu söz çok hoşuma gidiyor🙆‍♀️

Bu harika yorum icin cok tesekkür ederim.Bu gönderiyi üc ay önce yazmak istemistin bir türlü yazamadim. Yilbasi tatilinde yine oraya gidecektik Covid yüzünden gidemedik görülecek ve gezilecek bir cok yer vardi. Insallah nisan ayinda Covid sakinlesir biraz gezerim. Aynen o söz benimde cok hosuma gidiyor 🙂
!LUV

May the development of the coast from the point of view of an architect - and I share the view, even if I am not - also be a disaster, so one can smell the salty sea air when looking at your pictures almost. And I like that! ;-)

wollte möchte über die Jahreswechsel nochmal hin aber COVID19 lässt uns nicht in Ruhe 🙂
!WINE


Hi @visionaer3003, You Have No Enough WINEX Tokens To Make A Successful Call.
Please Stake at least 25.000 WINEX Tokens.
(We Will Not Send This Error Message In Next 24 Hrs).

wine_logo


Contact Us : WINEX Token Discord Channel
WINEX Current Market Price : 0.333


Swap Your Hive <=> Swap.Hive With Industry Lowest Fee (0.1%) : Click This Link
Read Latest Updates Or Contact Us

Nice town! The church is magnificent. The sculptures are amazing. The beach is wonderful and the sand looks soft and clean. Thanks so much for sharing. 🙂

I want to go again because I haven't seen everything yet but covid is ruining my plans
!LOLZ

Does refusing to go to the gym
count as resistance training?

Credit: marshmellowman
@tangmo, I sent you an $LOLZ on behalf of @visionaer3003
Use the !LOL or !LOLZ command to share a joke and an $LOLZ. (1/4)

I do hope you can go again soon after the covid.... 😺

The with sand beach looks like a dessert. Here in our place most beaches do have green plants and trees. Mostly are coconut trees in our place.
I wish to come to Belgium one of these days. 😀

It's much too cold for coconut palms. I wish you to experience it yourself one day 🙂
!LUV

Coconut trees are also source of income most of the people here.
I claim it! One of these days I will be in Belgium. ❤️

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @dagobert007.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more