Fatass Journal... #639

in Actifit4 years ago

Wyjątkowo odpuściłem dziś sobie poranne bieganie, a to dlatego, że około 10 wyruszyliśmy z teściem na męską wyprawę po pobliskich terenach Pojezierza Iławskiego. Jak to często w życiu bywa, człowiek podróżuje po świecie, a zapomina o poznaniu najbliższej okolicy.

DSC_3534.JPG

Wczorajszy wypad nad jezioro Szeląg tak spodobał się teściowi, że dziś równie chętnie przystał na propozycję zobaczenia ruin zamku krzyżackiego w Szymbarku. Dla mnie była to okazja poznania miejsca, które jest zaledwie 40 km od rodzinnej miejscowości, ale zawsze było nie po drodze.

DSC_3525.JPG

Zamek gotycki kapituły pomezańskiej z XIV wieku, później stanowił własność rodów von Polentz i Finck von Finck­en­stein. Przebudowana na rezydencję renesansową. W 1857 roku część południową zamku przebudowano w stylu neogotyckim.

DSC_3530.JPG

DSC_3527.JPG

W czasie II wojny światowej był siedzibą dowództwa niemieckiego SS, w 1945 roku przez kilka miesięcy stacjonowali tam sowieci, a po swoim wyjściu spalili zamek. Tacy to byli wyzwoleńcy. W czasie PRL-u dokonano tylko niezbędnych prac konserwatorskich, po 1990 roku przeszedł w ręce prywatne, ale nie wiele się zmieniło. Dopiero dwa lata temu w wyniku licytacji komorniczej zmienił właściciela.

DSC_3538.JPG

DSC_3543.JPG

Mieliśmy okazję zamienić parę słów z mieszkającym po sąsiedzku mężczyzną, który jak to zwykle bywa był dobrze poinformowany. Według niego nowy właściciel wykonał już pierwsze konieczne prace konserwatorskie, ale ma znacznie ambitniejsze plany w stosunku do tych ruin. Ambicją nowego właściciela jest utworzenie tam hotelu,za co trzymam kciuki.

DSC_3557.JPG

Niestety wstęp na dziedziniec jest zabroniony, ale można podziwiać okazałe mury obronne z zewnątrz. Wieś Szymbark nie leży na głównych szlakach turystycznych, przez co wielki świat o niej zapomniał. Po wojnie na podzamczu wybudowano budynki PGRu, które obecnie przedstawiają jeszcze bardziej opłakany stan niż mury średniowiecznego zamku krzyżackiego.

DSC_3562.JPG

DSC_3561.JPG

DSC_3566.JPG

DSC_3568.JPG

W poszukiwaniu kolejnych ruin ruszyliśmy na północ w stronę Przezmarku, po drodze trafiliśmy jeszcze na ruiny pałacu w Kamieńcu, który podobnie jak zamek w Szymbarku przetrwał wojenną zawieruchę, ale nie przetrwał radzieckich wyzwolicieli.

DSC_3572.JPG

DSC_3574.JPG

DSC_3573.JPG

W Przezmarku są kolejne ruiny zamku krzyżackiego, ale brama była zamknięta i mogliśmy tylko z drugiego brzegu jeziora obejrzeć dach jedynej ocalałej wieży.

DSC_3576.JPG

_DSC0317.JPG

Dzięki podpowiedziom Googla trafiliśmy na miejsce, którego byśmy się nie spodziewali na tych terenach - cmentarz żydowski w Zalewie.

DSC_3581.JPG

Zabytkowy cmentarz, założony w pierwszej połowie XIX wieku. Na kirkucie zlokalizowano 44 mogiły. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1860 r., zaś ostatni znany pochówek odbył się pod koniec lat 30. XX w. W okresie hitlerowskim kirkut został zniszczony i aż do końca lat 90. XX w. był zarośnięty, nieoznakowany i stopniowo ulegał dewastacji. Dopiero w pierwszych latach XXI w. Stowarzyszenie Społeczne "Nasza Więź" przedstawiło projekt mający na celu ratowanie kirkutu. W 2004 r. przyznano stowarzyszeniu dotację na odnowienie kirkutu. W wyniku prowadzonych prac, jego teren został oczyszczony i ogrodzony.

DSC_3583.JPG

Na koniec w drodze powrotnej do Ostródy nadrobiliśmy parę kilometrów, żeby zobaczyć co zostało z zamku krzyżackiego w Morągu.

DSC_3585.JPG

Budowany był przez zakon krzyżacki przez kilkadziesiąt lat w XIV wieku. Był siedzibą wójta zakonnego, następnie polskich starostów. W XVI wieku nastąpiła znaczna przebudowa zamku w stylu renesansowym. Pod koniec XVI wieku w mieście powstał nowy pałac, zamek przestał pełnić swoją rolę i powoli niszczał. W 1815 r. został częściowo rozebrany. Do dziś zachowało się jedno renesansowe skrzydło z przejazdem bramnym, fragmenty gotyckiej bramy oraz mury przyziemia. Zamek znajduje się w rękach prywatnych. Właściciel powoli go remontuje. Jest dostępny do zwiedzania.

DSC_3586.JPG

_DSC0327.JPG

Podsumowując dzisiejszy wyjazd to jest mi głupio, że tak mało wiedziałem o swoim regionie.


My 2020 goals:

SportGoalDone%
Walking2000 km438,20 km21,91 %
Cycling2500 km785,42 km31,42 %
Running1500 km337,52 km22,50 %


To był mój Actifit Report Nr 639



11523
Walking

Sort:  

niezłe te ruiny, pegeeery i stajnie 💚

gdyby tak faktycznie zaadoptować je w hotele, sale bankietowe gotowe do imprez w plenerze, i kina - to byłoby bardzo klimatycznie

no ale wtedy zbiegnie się tam masówka, i miejsce straci urok zdeptane butami i zasypane petami

te... pegeeery...

to głownie dla teścia, który szmat życia spędził pracując w nich. Oczywiście z rozrzewnieniem patrzył na zniszczone budynki w ruinie, z których co najwyżej można by odzyskać materiał budowlany, bo remont po kilkudziesięciu latach dewastacji byłby nieopłacalny.

Mam tak samo z Szymbarkiem. Nieraz byłem gdzieś w pobliżu a tam nigdy. Dla mnie te dwie wsie Szymbark i Przezmark są dwuznaczne. Bo na Kaszubach mamy dość sławny turystycznie inny Szymbark, a na Wysoczyźnie Elbląskiej też jest inny Przezmark - genialnie położony, z widokiem na Druzno i ze starym kościółkiem. No a Kamieniec to wiadomo, że reklamuje się jako dawna napoleońska stolica Europy. Uszanowanie. Miłych wycieczek po waszych rodzinnych stronach.

W Przezmarku też wczoraj byliśmy, liczyliśmy, że uda nam się wejść na cypel gdzie jest zamek, ale pocałowaliśmy tylko klamkę.
Szkoda, że przed wizytą w Kamieńcu, nie obejrzałem filmu na YT z właścicielem pałacu, bo wtedy byśmy weszli za bramę, do czego on w filmie zachęca, oczywiście z rozwagą i warzeniem na to, że jest to teren prywatny i mogą tam odbywać się jakieś zajęcia hipiczne.

Spokojnie ten post nadawałby się na pl-travelfeed 😉

Jest tam, tylko, że nie przez Travelfeed. Może na spokojnie gdy zbiórkę więcej informacji, zrobię tam oddzielny post tylko dla zamku w Szymbarku, albo dla pałacu w Kamieńcu, bo oba są tego warte.

@tipu curate 2

Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!

You have accordingly been rewarded 69.77 AFIT tokens for your effort in reaching 11523 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received an 1.01% upvote via @actifit account.
The following boosts were applied to your post:


Actifit rewards and upvotes are based on your:

  • User rank: which depends on your delegated SP, accumulated AFIT tokens, rewarded post count, recent rewarded activity and owned AFITX.
  • Post score: which depends on your activity count, post content, post upvotes, quality comments, moderator review and user rank.

To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT and AFITX tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.

Actifit is a Hive Witness. If you believe in our project, consider voting for us

rulersig2.jpg
Chat with us on discord | Visit our website
Download on playstore | Download on app store
FAQs | Text Tutorial | Video Tutorial