Sledování

in #cesky4 years ago (edited)

Už jsem tu zmiňoval že jsem si koupil fitnes náramek a co všechno že umí sledovat ze tří druhů senzorů. Trochu odstrašující je to že když si instalujete apku tak schvalujete že vaše data budou na serverech mimo Váš stát a to přesněji na území USA. Za mě teda pořád lepší než mít nějakou čínskou značku a svoje data posílat do Číny.

image.png

Mít to ještě tlakoměr tak myslím že by to nosil i každý důchodce. No dobře v dnešní době Covidu by to chtělo ještě měřit teplotu. Ale to co mě nejvíce zaměstnalo, myslím tím mojí hlavu, jsou ty akcelerometry. No tenhle fitnes náramek Fitbit Charge 4 má ještě GPS a výškoměr. Na jednu stranu tam nejsou gyroskopy ale to nevadí na to aby to zařízení v průměru bylo celkem přesné. Jasně že jsem vypozoroval že to né úplně správně počítá kroky, někdy je nepočítá a někdy zase počítá navíc, třeba když melu kávu. Nicméně ještě kdyby se to spojilo s gyroskopem tak máte i polohu náramku což by pro algoritmy mohlo být zpřesňující.

Setkal jsem se s tím že mi několik lidí řeklo že by se jim nelíbilo sdílet tyhle osobní data. Ale popravdě tím myslely jako zdravotní stav a tak. Co k tomu říci... No podle mě už existují i algoritmy co poznají nemoci z fotografie. Takže popravdě si Vás může najít a prozkoumat každý.

Ale zpět k tomu trekování pohybu. Teď je to čistě teorie, protože jsem dělal jen zběžný průzkum a matematika není úplně mé nejoblíbenější místo kde bych nechával svoji mysl spočinout. Ale v zásadě si můžete představit to že by v teorii s nějakou nepřesností by jste mohli kreslit dráhu náramku v prostoru. Přidejte GPS a bluetooth a máte i přesnější lokaci a i s jakým dalším zařízením se setkáte. No a teď se rozběhla moje mysl. představte si to třeba jako když dáte minci pod papír a přejíždíte tužkou po papíře. Při prvním přejetí vůbec netušíte co tam je za minci a jestli je to vůbec mince. Ale přejíždíte sem a tam a najednou je tam obrázek mince. No a takhle si představte že v prostoru kreslíte čáru svým náramkem pořád dokola a když to pak dáte do 3D modelu tak po nějakém čase si umím představit jak se na obrázku začnou třeba rýsovat schody, patra, zdí, dveře. Tím chci říci že si umím představit jak z takovéhle informace se dají získat mnohem lepší informace. Třeba nejen Google používá triangulaci podle okolních wifin které jsou kolem vašeho telefonu.

Dokonce si dovedu představit, že by se dali napsat takové algoritmy které by oním pohybem začaly obalovat vaše virtuální tělo až by se z těch čar stal odlitek vaší podoby. A podle mě když se pak začne kombinovat více náramků a lidí tak se pak z těch dat třeba pomocí strojového učení dá vydestilovat co to je za pohyb, co děláte za činnost a kde.

Sledování je tedy možné a do jaké míry ho která firma jak dělá to těžko říct. Google telefon s jejich asistentem Vám třeba řekne kde jste zaparkovali své auto před týdnem aniž by jste si tuhle funkci museli nějak nastavovat nebo Googlu vůbec nějak přikazovali že to má sledovat.

A to jsme pořád nepoužili ke sledování ani kameru a ani mikrofon. Myslím si že je asi zbytečné proti tomu protestovat a vůbec nějak to sabotovat. Díky 5G a ostatním věcem se svět kolem nás protká milionkrát více senzorama a bude asi celkem zbytečné se tomu nějak vyhýbat. Myslím si že nejpodstatnější je aby to státy a společnosti nedělali za vašimi zády a aby jste měli přístup k datům, která o Vás sbírají.

Sort:  

Při výpočtu podle GPS je důležitá délka kroku, kterou máš. V někde v nastavení jsem to tam viděl, jinak si to délku kroku dovypočítá podle tvojí výšky a hmotnosti. Jestli ani tyhle data jsi nezadal, tak to bude počítat s nějakou přednastavenou hodnotou. Jednoduše vydělí ušlou vzdálenost délkou kroku. Potom vstupuje do hry nepřesnost GPS. Ne vždycky se podaří chytit přesnou polohu, někdy je větší nepřesnost. Při pohledu do mapy to potom vypadá, jako že obíháš kolem místa, kde jsi v tu dobu byl.

Trackování Googlem je při prvním spuštění telefonu zapnuté, je jej potřeba vypnout ručně. Potom někdy vznikne hezká chyba. Když se připojím na internet doma (a zároveň je vypnutá GPS) v Táboře a server je někde v Praze, který ohlásí polohu. Google si hned myslí, že tam skutečně jsem.

S tím serverem v USA. To jinak ani nejde. Těžko by firma v každé zemi provozovala svůj server jen na sběr uživatelských dat. Možná nebude dlouho trvat a FitBit a Google budou jedna firma.

no kroky to počítá z dat akcelerometru... gps se zapíná jen když zapneš cvičení v podbě chuzé...

Nebojíš se, že Tě někdo na dálku vypne?

:) :) :)

Vzhledově velmi podobný náramek jsem kdysi koupil na Ali za 5 dolarů, jen abych si ověřil, jestli mě taková technologie vůbec bude bavit. Teď mám Xiaomi Mi Band 4.

Sledování se nebojím. Ono totiž čím víc dat je k dispozici, tím víc úsilí a energie stojí se jimi prokousat a nějak rozumně je zpracovat. To, že jdu na nákup, a po návratu mi telefon pípne s hláškou "Jak se vám líbilo v Kauflandu", to je jen taková hračička. Umím si ale představit třeba takový výstup, jak z pohybu lidí navrhnout, kudy povede nová trasa metra nebo kde postavit nějakou fabriku. Umím si představit, že tajné služby jsou touto technologií nadšené, když můžou sledovat zvyky třeba extrémistů nebo důležitých lidí na "druhé straně". Ale představa, že někdo bude z hromady dat profilovat konkrétního, jinak zcela běžného, tuctového a nezajímavého člověka, jako jsem já? To by myslím bylo plýtvání jinak užitečnými zdroji :)

jo jako target se opravdu nestaneš... to by člověk musel být něčím významný
ale třeba nějakej skandál jako cambrige analitic časem bude i stěmahle datama...

 4 years ago  Reveal Comment