Hydrocar

in #engravelast month

W tym semestrze z niecierpliwością czekaliśmy na pierwsze słoneczne dni, aby podczas zajęć na temat alternawy dla ropy naftowej jaką jest wodór zmontować i uruchomić nasze hydrocary. W Ekopracowni OZE posiadamy dwa takie pojazdy, więc możemy z nimi eksperymentować w grupach.

Hydrocar to jeżdżący model z napędem wodorowym. Wykorzystuje ogniwo typu PEM (Polymer Electrolyte Membrane). W części teoretycznej zajęć dowiedzieliśmy się, że to samo ogniwo możemy wykorzystać do produkcji wodoru i tlenu (na drodze elektrolizy wody), a następnie użyć go do pozyskiwania energii elektrycznej z reakcji wodoru z tlenem i w ten sposób napędzać nasze hydrocary.

Część praktyczną zajęć rozpoczęliśmy od montażu zestawów. Należy wykonać we właściwej kolejności całkiem sporo kroków, więc było to niezłe ćwiczenie w czytaniu instrukcji i schematów. Zestawy są przeznaczone dla osób powyżej 14 roku życia, więc w szkole podstawowej posłużyć mogą do demonstracji prowadzonej przez nauczycieli.
Do elektrolizy wody można użyć zasilacza na baterie, który jest częścią zestawu, ale zależało nam na sprawdzeniu, czy uda się wyprodukować dostatecznie dużo tlenu i wodoru z użyciem wyłącznie ogniwa fotowoltaicznego.
Zestaw nie zawiera nożyczek do przycięcia rurek oraz wody destylowanej - należy przygotować je przed zajęciami.

Tak wygląda Hydrocar gotowy do rozpoczęcia elektrolizy wody z wykorzystaniem energii słonecznej. Montaż nie jest trudny, ale wieloetapowy. Trzeba nawilżyć membranę ogniwa, wypełnić główne zbiorniki wodą do zadanego poziomu oraz umieścić w nich zbiorniki wewnętrzne, które również muszą być dokładnie wypełnione wodą. Gumowe rurki należy zamocować na właściwych dyszach - wszystkie elementy zestawu są czytelnie oznakowane, więc cały czas można kontrolować, czy prawidłowo połączyliśmy wodorową stronę ogniwa ze zbiornikiem wodoru, a tlenową ze zbiornikiem tlenu.

Panel umieszczamy w miejscu dobrze nasłonecznionym i już po kilku minutach...

obserwujemy, jak powstające gazy (tlen i wodór) wypychają wodę ze zbiorników wewnętrznych i same zajmują jej miejsce.
Montaż zestawów zajął nam trochę czasu, a sama produkcja wodoru trwała około kwadransa (musimy przetestować zestawy raz jeszcze - w kwietniu lub w maju i sprawdzić, o ile szybciej przebiegnie elektroliza), ale hydrocary można uruchomić w czasie jednej lekcji.

Nagraliśmy krótki filmik, jak hydrocar jeździ i sam wybiera bezkolizyjną trasę.


Pierwotnie opublikowano na Ekopracownia OZE. Blog na Hive napędzany przez dBlog.

Sort:  

Congratulations @ekopracowniaoze! You have completed the following achievement on the Hive blockchain And have been rewarded with New badge(s)

You published more than 10 posts.
Your next target is to reach 20 posts.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP