You are viewing a single comment's thread from:

RE: Etatizmus alebo liberalna demokracia ? 2/2

in Česky!last year

Slovo mixšlienka na konci je pro myšlenku velmi hezké...

Ony by mně až tak nevadily ani ty dotace jako celek ... Ale ten evropsko-státní úřednický přerozdělovací aparát je šíleně drahý. A natolik složitý, že vyžaduje na straně podniků specialisty zaměřené na zanlost čerpání dotací.

Takže vybrané peníze na dotace živí především aparát zaměřený na rozdělování dotací. A ten aparát je čím dál tím početnější, má rozsáhlejší agendu a je složitější.

Takový příklad ze starého Egypta. Napřed se stavěly velké pyramidy a okolo pár domečků úředníků, kteří o ně pečovali. Pyramidy se ale stavěly stále menší a méně honosné. Zato úřednické domečky se měnily v domy, domy v paláce a všude okolo nich skladovací prostory na majetek úředníků. Nakonec už se pyramidy ani nestavěly, protože úřednický aparát spolykal celý egyptský daňový výnos. No pak se Egypt zhroutil.

My jdeme tou egyptskou cestou. Je otázka, jak daleko na ní jsme a kolik nám zbývá času do zhroucení našeho společenského systému.

Takže já jsem konzervativec. Určité dotace v případě potřeby ano. Ale málo, malé a dobře zúčtovatelné... Za druhé světové války se Švýcarsko mezi Hitlerem a Mussolinim stalo za cenu dotací soběstačné v potravinách, aby nemuselo přistoupit na nacisticko-fašistický diktát.

Jsem pro, abychom dotacemi udržovali v určité míře obranný průmysl, průmysl základních léčiv a zdravotnických pomůcek, aby v ČR existovala nějaká továrna na čipy, abychom udržovali nějaké přiměřené státní rezervy strategických surovin...

Sort:  

Čipy sú problém celej Európy, v podstate stebov súhlasím. Sú určite výnimky na dotácie. Pri ktorých sa da prižmúriť okčko, však výnimka potvrdzuje pravidlo. Čim menšie finančne schéma dotácii tým menšie riziko podvodu a lepšia transparentnosť. Pri tých liekoch je to vždy riziko pretože ak sú lieky dotovane statom, sú celkom lákavé na reexport do zahraničia.