Паливні брикети з коров'ячого навозу

Цій традиції виготовлення паливних брикетів з навозу свійських тварин мабуть стільки років, відколи людина змогла приручити тварин. У всіх народів ми можемо знайти цей простий спосіб з підручних засобів забезпечити собі вогонь для обігріву чи приготування їжі.

Процес виготовлення був досить простий - солому, або суху траву перемішували з навозом. Потім вручну, або за допомогою форм робили з цієї маси брикети та розкладали на сонці сушитись. Іноді з цієї маси просто нашвидкоруч ліпити невеликі "млинці" і також сушили. В народі ці брикети ще мали назву ліпаки або коров'яки.

На цих унікальних світлинах часів Другої світової війни зафіксовано процес виговлення наливних брикетів в селі Тихонівка, біля Слов'янська, Луганської області. Це був 1942-й рік, коли німці окупували Україну. На світлині німецькі солдати допомагають селянам у цьому процесі. Напевно, для німців це була екзотика і нерозуміння, як на Донбасі, де вугілля в той час можна було викопати самому вручну - люди досі використовують доісторичну технологію обігріву.

Такі брикети використували цілий рік. Взимку ними топили печі в хатах, а влітку готували їжу на вуличних печах. Такі брикети виготовляли в українських селах впродовж усього періоду радянської окупації. "Ех. Какую страну развалілі..."

Джерело світлин