Protokół WISE = Steemit 2.0?

in #polish7 years ago

Odwiedzając dziś stronę autorstwa @rafalski'ego - https://steemweb.pl - "odruchowo" skierowałem się na zakładkę "STATS", gdzie pojawiły się ciekawe liczby.

tabela.png

wykres SP.png

Brane są pod uwagę konta użytkowników, które dodały przynajmniej jeden wpis na polskich tagach, a więc nie ma tu przypadków typu założył konto, czekał miesiąc na aktywację i zapomniał. Ze statystyk wynika, że ponad połowa (55%) nowych kont (z SP poniżej 20, a jest to ponad 80% użytkowników #polish) nie oddała głosów przez ostatni miesiąc. Nie UpVotuje również co czwarty z użytkowników z SP pomiędzy 20-100, co ósmy z SP pomiędzy 100-500 i co jedenasty z SP pomiędzy 500-2000.

Autorzy wpisów przez brak głosów otrzymują mniejsze nagrody za swoją twórczość. Np. dziś wg strony do #polish nie trafiło:

rip sbd.png

wykres SBD.png

Wielokrotnie zastanawiałem się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Czy jest to brak wiedzy jak "działa" Steemit, brak czasu na przeglądanie treści, a może pogląd, że "nie ma sensu głosować, skoro po moim UpVote i tak nie wskakują centy do nagrody za wpis"? Kolejnym problemem jest brak w zakładce "aktywne" (będącą wizytówką Steemit) najbardziej wartościowych wpisów. Utrzymujący się taki stan rzeczy powoduje, że platforma nie rozwija się tak dynamicznie jak byśmy tego oczekiwali.

Czy protokół Wise rozwiąże problemy, z którymi boryka się Steemit?

Jeżeli ktoś przegapił wpis @noisy'ego, to zachęcam do wysłuchania:

Wise - słów kilka o projekcie majacym ambicje odmienić Steem

Problemy:

  • Kuracja wielorybów.

Największy wpływ na promowane treści na Steemit mają użytkownicy z dużym SP. Przy naprawdę sporej ilości SP pojawia się problem wynagradzania wpisów. Powiedzmy, że masz siłę głosu 100$, ale uważasz, że autor zasługuje na nie więcej niż 10-20 $. W takim wypadku musisz oddać 50-100 głosów każdego dnia, a co za tym idzie powinieneś przeczytać (a wcześniej je znaleźć) kilkadziesiąt postów dziennie, co wymaga mnóstwo czasu.

Połowicznym (?) rozwiązaniem dla "wielorybów" są boty, które oddają głosy automatycznie - np. śledząc autora, którego wpisy otrzymują zawsze dużo głosów. Problem w tym, że np. nowy autor , który już w debiucie na Steemit napisze "post życia" nie ma szans na głos bota stworzonego przez whale'a, mimo, że jego publikacja jest na wysokim poziomie. Podobno są również boty potrafiące ocenić wpis przez ilość znaków czy dodane grafiki, ale nie wiem czy to działa. ;)

  • Dlaczego na Steemit "dobre" wpisy nie są adekwatnie wynagradzane?

Czasami widzimy bardzo fajny wpis, ale nie jest on "z naszej bajki", więc boimy się zagłosować, bo nie jesteśmy pewni czy nie propaguje on czegoś dziwnego.

  • Tzw. płatne boty.

Powstały boty, których głos można zakupić. Powoduje to, że w zakładce "aktywne" większość, albo wszystkie wpisy są tam właśnie dzięki tego typu "promocji".

Rozwiązanie - protokół Wise.

@noisy pracuje obecnie nad czymś co moim zdaniem może wywrócić Steemit do góry nogami. Protokół Wise jest w stanie rozwiązać powyższe problemy.

Czy człowiek jest lepszy niż bot?

Założeniem Steemit jest to, żeby to ludzie oceniali i oddawali głosy na najlepsze treści. Co więcej człowiek może znaleźć to, czego nie "zauważy" bot; np. będzie potrafił nagrodzić nowego autora, który jeszcze nie trafił na listę do głosowania u bota wieloryba. Czasem pojawi się u kogoś na liście do auto-votów "słabszy" wpis, który niekoniecznie chcielibyśmy nagrodzić.

Dając komuś delegację nie mamy z kolei wpływu na to co on z nią zrobi, więc może zagłosować np. na treści, które nie chcą być przez nas promowane.

Wyobraźmy sobie, że możesz delegować swój głos na Twoich zasadach, np:

  • Użytkownik xyz może użyć Twojego głosu (i z jaką siłą) raz dziennie/raz na tydzień.
  • Nie może oddać głosu na użytkowników z reputacją poniżej 25.
  • Nie może głosować na wpisy podbite przez płatne boty.
  • Użytkownik xyz może głosować na posty tylko w określonym tagu, np. pl-programowanie.
  • Nie może głosować na wpisy podbite przez @cheetah.

To tylko przykłady. De facto masz kontrolę nad tym co zrobi z Twoim głosem osoba, której przekazałeś taką możliwość. Co więcej możesz nawet cofnąć głos, jeżeli uznasz to za stosowne (w przypadku delegacji SP nie ma takiej możliwości). W związku z tym osoba, która otrzymała możliwość nagradzania wpisów za Ciebie będzie starała się trzymać Twoich sugestii, bo w przeciwnym wypadku straci możliwość dysponowania Twoim głosem.

Komu przekazać swój głos?

Na Steemit mamy osoby interesujące się baaaaardzo różnymi tematami. Mamy specjalistów od zdrowia, sportu, architektury czy programowania. Obserwując ich twórczość możemy ocenić czy i jak bardzo znają się na tym co robią. W takim wypadku możemy właśnie im powierzyć nasze głosy w tagach, które są ich "konikiem". Zachęcam do poznania osób, które wg #polish spełniają te kryteria: Poznaliśmy Ekspertów!.
Spowoduje to, że specjaliści z danej dziedziny będą dysponować większą siłą głosu, a zatem najlepsze wpisy z "ich" tagu zostaną wyżej nagrodzone, bo np. otrzymali oni powiedzmy 5 głosów w tygodniu o łącznej mocy 10000 SP. Ponieważ dobrej jakości posty będą dostawać większą nagrodę to automatycznie będą lepiej "pozycjonowane" i dotrą do większego grona czytelników. Tak miał (przynajmniej w założeniu) działać Steemit.

Delegacja dla autorów - czy będą przykładać się jeszcze bardziej do swojej pracy?

Czy Wise może podnieść jakoś zamieszczanych wpisów na Steemit? Powiedzmy, że przekażesz komuś głos na jego własny post, natomiast będzie to tylko jeden głos na miesiąc. Wówczas powinien on użyć go na swój najlepszy tekst w ciągu 30 dni. Skutek - znowuż, najlepsze teksty będą "wyżej" w "aktywnych/gorących".

Alternatywa dla płatnych botów?

Kolejnym pomysłem jest wykorzystanie Wise jako "podbijacza" zamiast tzw. bid-bots. Powiedzmy, że od każdego z Twoich obserwujących otrzymasz delegację w postaci jednego/dwóch głosów na miesiąc. Będziesz je trzymał na artykuł, który chcesz wypromować. W chwili obecnej, jeżeli nie dostaniesz mocnych UpVotów jedyną szansą na trafienie do "trending" jest skorzystanie z płatnych botów. Pojawi się alternatywa i bardzo możliwe, że spadnie zapotrzebowanie na buildawhale itp.

Więcej głosów?

Kolejnym plusem Wise jest możliwość wykorzystania SP osób, które nie głosują (patrz początek wpisu), bo np. nie mają czasu albo wyjechały na wakacje. Głosy mogą otrzymać również posty nie z naszego kręgu zainteresowania, ale jakościowo dobre. Zniknie problem strachu przed UpVotem czegoś na czym się nie znamy, bo weryfikację oddajemy w ręce "eksperta". I tak programista może nagrodzić kogoś kto napisał coś o ... szydełkowaniu lub pieleniu ogródka. :)

Efekt kuli śnieżnej?

Fachowcy od znajdowania dobrej jakości treści powinni otrzymywać z biegiem czasu coraz więcej delegacji głosów. Sukcesywnie w zakładce "aktywne" powinny pojawiać się najlepsze wpisy.

Jak jeszcze można wykorzystać Wise?

Powoli obserwujemy przenoszenie się z YT na Steemit. Widzowie będą mogli dać możliwość głosowania swoim ulubionym "youtuberom". Np. ktoś blogujący o podróżowaniu będzie zachęcał do założenia konta na Steemit swoją publikę i przekazanie mu delegacji głosów i np. nagrodzić najlepsze wpisy z tagu pl-podroze, który zapewne będzie przeglądał.

Może to również przyciągnąć ludzi zainteresowanych zakupem STEEMów, widząc, że na Steemit nagradzane są na prawdę dobre treści i wszystko działa tak jak to miało w założeniach.

Wise alfa. ;)

Tak mniej/więcej, w dużym uproszczeniu, działa niezautomatyzowany protokół Wise:

Inicjatywa @mmmmkkkk311 Wyróżnione posty na tagach tematycznych.

Klikając na wpisy zauważyłem, że mają ponadprzeciętną ilość głosów, więc wydaje się, że wszystko działa tak jak powinno.

Wise będzie testowany na najlepszej społeczności na Steemit, czyli na #polish. :) Miejmy nadzieję, że spełni oczekiwane plany i nadzieje oraz podniesie jakość wpisów i zmieni zakładkę "aktywne" w wizytówkę platformy, z której blogerzy będą dumni. "O, piszesz na Steemit. Szacuneczek."

Steemit: FAQ, polskie tagi, statystyki:

https://steemweb.pl , autor strony: @rafalski

Zdjęcia: https://pixabay.com

UPVOT.png

Miłego dnia.

Sort:  

Fajnie to pokazałeś :)

Nie może głosować na posty podbity przez boty... Kocha trochę, zwłaszcza dla początkujących. Wiem że boty nie każdemu wchodzą ale spokojnie, nie popadajmy w szaleństwo :)

Jeżeli za swoje własne coiny kupujesz głosy botów, to co w tym złego...przecież każdy chce dotrzeć do szerszej ilości osób...a czasem warto zainwestować aby sobie pomoc ? Z jakiego powodu to się komuś może się nie podobać ?

Bo każdy ma prawo do dysponowania swoim głosem jak chce. Towarzysz Santarius napisał ostatnio post o tym, co nie gra z botami, chociaż moim zdaniem idea botów nie jest zła, ale wykonanie jest fatalne. Boty powinny być skrajnie nieopłacalne aby były wykorzystywane do reklamowania, tzn nie po to aby dostać głosy, ale aby więcej osób zauwazyło post. Na ten moment są zbyt opłacalne jak dla mnie. Wise może sporo namieszać i osobiście kibicuje temu projektowi.