Urodził się 29 września 1928 roku w Toruniu jako syn Stanisława Neyman-Spławy i Anfisy z d. Permeńskiej. Oboje rodzice byli z wykształcenia inżynierami budowy dróg i mostów. Ojciec Stefana zmarł w 1937 roku. Po jego śmierci matka z małym Stefanem przeniosła się do Kielc.
W okresie okupacji niemieckiej ukończył 3 klasy liceum ogólnokształcącego uczestnicząc w “Tajnych kompletach”. W roku 1941 został zwerbowany do sekcji wywiadu obserwacyjnego, oddziału drugiego przy Komendzie obwodu AK w Kielcach, jego bezpośrednim przełożonym był Zbigniew Omoch pseudonim „Tom”, przez którego został zaprzysiężony. W sierpniu 1944 roku po rozpadzie sekcji wywiadu zgłosił się na koncentrację oddziałów AK organizowanej w ramach akcji „Burza” w miejscowości Gruchawka koło Kielc. Otrzymał przydział do 6 Kompanii 4 Pułku Piechoty Legionów AK, jego dowódcą był por. “Rak” (Henryk Dębowski-Marchand). 15 sierpnia 1944 r. 4 pp Leg. AK otrzymał rozkaz wymarszu na Warszawę, 6 kompania ze względu na słaby stan uzbrojenia została rozwiązana a ludzie odesłani do domów. W sierpniu 1944 roku nawiązał kontakt z Brygadą Świętokrzyską NSZ, do której dołączył w połowie września 1944 roku i otrzymał przydział do pierwszej kompanii pierwszego Batalionu 204 Pułku Piechoty dowódcą kompanii był w tym czasie Stanisław Grabda pseudonimem „Bem”. pluton chor. „Grzmota”, drużyny kpr. podchor. „Pokornego”. W powyższym okresie brał udział we wszystkich akcjach bojowych kompanii, a m.in. w starciu z Niemcami w Drewnianej Hucie, gdzie zdobyto haubicę z pociskami. W połowie listopada 1944 r. ze względu na zły stan zdrowia został urlopowany i powrócił do Kielc. Styczniowe działania wojenne Brygady uniemożliwiły mu powrót.
Po zdaniu matury podjął studia na Wydziale Lekarskim na Oddziale Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie, które ukończył w 1952 roku. Po studiach powrócił do Kielc, gdzie pracował do 1982 roku jako lekarz stomatolog, a także na stanowiskach: Kierownika Przychodni oraz Miejskiego Inspektora Stomatologii.
Był specjalistą w dziedzinie chirurgii stomatologicznej (II st.) i organizacji ochrony zdrowia (II st.).
W 1983 roku przeniósł się na Ziemię sądecką i podjął pracę w ZOZ Krynica na stanowisku kierownika przychodni i lekarza stomatologa w Piwnicznej Zdroju.
W latach 1986-1989 był zastępcą Dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu, równocześnie pracował dodatkowo jako chirurg stomatolog w Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Nowym Sączu.
W okresie swojego zawodowego życia równocześnie z pracą zawodową udzielał się w pracy społecznej na rzecz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, gdzie w latach 1963-1980 pełnił obowiązki przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego PTS w Kielcach, będąc równocześnie członkiem Zarządu Głównego PTS w kadencji 1970-1980.
Został uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, pamiątkowym medalem 25-lecia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Złotą Odznaką za Zasługi dla Miasta i Gminy Piwniczna Zdrój.
Za działalność konspiracyjną został odznaczony Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego. Wniosek sporządził Związek Żołnierzy N.S.Z Komisja Odznaczeń Krzyżem Narodowego Czyny Zbrojnego w dniu 03.06.1994 r.
Zmarł 2 września 2003 roku. Jego prochy złożone zostały w grobie Jego Matki na Cmentarzu Nowym w Kielcach.
Wojciech Janusz Zapała
Źródła: Eskulap Świętokrzyski 2003/12 - pismo Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej. AP Kielce Życiorys ZŻ NSZ Okręg Świętokrzyski.
Congratulations @piewca! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :
You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word
STOP