Jakie wino
Z czego robić
Mylny jest pogląd, że na wino mogą być przeznaczone byle jakie owoce i wytłoki. Jeśli już decydujemy się na zrobienie wina, to nie żałujmy najlepszych owoców - świeżo zebranych i zdrowych. Z byle jakiego surowca otrzymamy byle jakie wino. Owoce niewłaściwie przechowywane, spleśniałe i nadgniłe powinny być eliminowane, bowiem nawet mała ich ilość powoduje, że w winie wyczuwa się obcy, nieprzyjemny smak.
Na wino powinniśmy przeznaczyć owoce dojrzałe (mogą być uszkodzone, z rozerwaną skórką, obite, niewyrośnięte czy zniekształcone). Nie używajmy niecałkowicie dojrzałych spadów, gdyż otrzymamy wino nie najlepszej jakości. Możemy natomiast bogaty w kwasy organiczne i garbniki moszcz z tych spadów wykorzystać jako dodatek wzbogacający inny moszcz (ubogi) w te składniki.
Co decyduje o jakości
Z cukru zawartego w moszczu w wyniku fermentacji alkoholowej powstaje alkohol etylowy i pewne ilości dwutlenku węgla oraz inne związki wpływające na smak i zapach wina. Alkohol jest czynnikiem utrwalającym. Prawidłowo przygotowane wino domowe zawiera go od kilku do kilkunastu procent (wina słabe zawierają 8-10 proc. alkoholu, średniej mocy 10-14 proc., mocne 14-18 proc.) Im więcej alkoholu, tym dłużej wino może być przechowywane.
O smaku wina decyduje także cukier. w zależności od jego zawartości dzieli się na:
- wytrawne (1-3% cukru)
- półsłodkie (3-7% cukru)
- słodkie, deserowe (7-12% cukru)
- likierowe, deserowe ciężkie (do 15%)
W zależności od sposobu konsumpcji rozróżnia się wina:
- stołowe - spożywane podczas jedzenia (wina wytrawne i półsłodkie)
- deserowe - podawane po jedzeniu, do ciast i deseru (wina słodkie i mocne)
- likierowe - spożywane jak deserowe (mocne i bardzo słodki, o dużej zawartości ekstraktu, tzw. ciężkie, a więc szczególnie pełne w smaku).
Ze względu na specjalne cechy jakościowe wyróżnia się wina:
- musujące - zawierające znaczną ilość dwutlenku węgla wytworzonego w sposób naturalny, podczas wtórnej fermentacji, zwanej szampanizacją (np. fermentacja wina w zamkniętych już butelkach):
- gazowane - sztucznie nasycane sprężonym dwutlenkiem węgla;
- ziołowe - zaprawiane zaprawkami ziołowymi (np. wermut);
- lecznicze - zawierające pewne preparaty lecznicze.
Pod względem barwy wina dzieli się na białe i czerwone. Na białe - o zabarwieniu od jasnożółtego poprzez złociste do brązowego - nadają się porzeczki białe i czerwone, jabłka, agrest, truskawki, a nawet maliny. Na czerwone - od jasnoczerwonej do ciemnoczerwonej z odcieniem fioletowym - mogą być przeznaczone czarne jagody, wiśnie, czarne porzeczki, jeżyny, a także łochynie (borówka bagienna). W celu uzyskania wina o ciemnym zabarwieniu można dodać soku z czarnego bzu i owoców aronii, które bardzo silnie barwią na ciemnoczerwony kolor.
Wina białe zawierają znacznie mniej garbników niż czerwone. Z tego względu te pierwsze mają smak łagodny, zaś te drugie - cierpki.
Ważnymi cechami win są ich smak i aromat, czyli tzw. bukiet. na aromat wpływa rodzaj owoców, których przygotowuje się wino, oraz przebieg procesów fermentacyjnych i dojrzewanie. Na smak, który powinien być czysty, bez żadnych obcych posmaków, wpływają proporcje między poszczególnymi składnikami oraz stopień dojrzałości wina. O smaku decyduje zawartość alkoholu, cukru, kwasów organicznych, garbników i substancji aromatycznych. Proporcje między tymi składnikami powinny być zharmonizowane, bez przewagi jedno nad drugim. Na przykład wino o zbyt dużej zawartości alkoholu i małej kwasów przypomina wodny roztwór wódki. Dla odmiany - zbyt duża zawartość kwasów tłumi smak alkoholu. To samo dotyczy cukru. Umiarkowana słodycz natomiast bardzo korzystnie oddziaływuje na smak wina, łagodząc nadawaną przez garbniki cierpkość.
Wspomnieliśmy już, że smak i aromat wina wpływa na stopień jego dojrzałości. Wino młode, bezpośrednio po zakończeniu fermentacji, nie ma pełnego smaku i aromatu. W okresie dojrzewania między poszczególnymi składnikami zachodzą różne reakcje chemiczne, których następstwem jest tzw. bukiet (aromat wielu związków).
I jeszcze jedna ważna cecha wina - klarowność. W warunkach domowych uzyskuje się ją przez staranne ściąganie wina znad osadu znajdującego się na dnie balonu. Można także stosować substancje klarujące wino, ale o tym w jednym z następnych rozdziałów.
Jak podawać
Wszystkie wina, a więc i domowej roboty, powinny być właściwie podawane.
Do zimnych przekąsek (pasztetu, wędlin, pieczeni, jaj itp.) - można podawać wina wytrawne i półwytrawne, białe i czerwone oraz wytrawny wermut.
Do ryb - białe wino wytrawne.
Do dań gorących z mięsa białego - białe wino wytrawne i półwytrawne.
Do innych mięs - wino czerwone wytrawne i półwytrawny wermut.
Do potraw z drobiu (kurcząt, kur, indyków) - białe wino wytrawne i półwytrawne.
Do kaczek i gęsi - czerwone wytrawne.
Do dań słodkich, deserów i sera - wino czerwone i białe, półsłodkie i słodkie.
Do owoców, ciast i słodyczy - wina słodkie deserowe białe lub czerwone oraz słodki wermut.
W czym podawać
Do wina białego (temp. 10-14°C) podaje się kieliszki wysokie, smukłe. Do wina czerwonego (temp. 14-18°C) - kieliszki pękate na niższych nóżkach. Do win musujących (temp. 6-8°C) podaje się kieliszki szerokie, płaskie. Do wermutu (temp. 8-10°C) - kieliszki jak do wina czerwonego.
()
a – do czerwonego wina
b – do białego wina
c – do szampana
d – do koktajlu
Napoje z wina
Wina owocowe mogą być wykorzystane do sporządzania napojów dobrze nadających się na przyjęcia. Oto nasze propozycje:
ADONIS. Zmieszać w szeikerze lub zamkniętym naczyniu 50 ml wytrawnego wina typu sherry, 25 ml słodkiego wermutu, 4 krople orange bittera (lub nalewki na pomarańczach) 1 i 2 kostki lodu. Odcedzić od lodu i podawać w kieliszku koktajlowym ze słomką.
BAMBO. Kieliszek (25 ml) słodkiego wina typu sherry, kieliszek wytrawnego wermutu, kieliszek soku pomarańczowego, 2—3 kostki lodu zmieszać w szeikerze. Odcedzić. Podawać w kieliszku koktajlowym z plastrem pomarańczowym na patyku (szpadce plastikowej).
BRONX COCTAIL. Kieliszek soku z pomarańczy, kieliszek białego wermutu, kieliszek czerwonego wermutu i kieliszek jałowcówki wymieszać szybko w kubku z lodem i podać w płaskich kieliszkach.
COBBLER PUSZTA. Do szklanki napełnionej do połowy pokruszonym lodem wlać sok z pomarańczy, łyżeczkę syropu z cukru, zamieszać, dodać kieliszek tokaju i znowu zamieszać. Przybrać cząstkami pomarańczy i podawać ze słomką i łyżeczką.
COBBLER WERMUT. Do szklaneczki napełnionej do połowy pokruszonym lodem wlać dwa kieliszki wermutu, łyżeczkę wódki, łyżeczkę likieru pomarańczowego i zamieszać. Przybrać cząstkami pomarańczy i podawać ze słomką i łyżeczką.
KOKTAJL TRUSKAWKOWY LUB MALINOWY. 30 dag truskawek (świeżych lub mrożonych) opłukać i posypać 3 łyżkami cukru pudru. Dodać do nich szklankę śmietanki, 1/2 szklanki czerwonego wina, szklankę nektaru truskawkowego. Całość wymieszać w mikserze. Podawać w wysokich szklankach lub szerokich kieliszkach, dodając kostki lodu. Osobno podawać słomki.
CYTRYNOWY. Plaster cytryny (lub pomarańczy), 1 kostka cukru, 1/4 kielicha soku ananasowego, tyle samo brzoskwiniowego lub innego, 1/2 kielicha wytrawnego wina białego, 2 kostki lodu. Zmieszać w szklance i schłodzić.
ESCALATION. Zmieszać z 3 kostkami lodu 40 ml (kielich) czerwonego wytrawnego wina z 20 ml czystej wódki i z 20 ml soku pomarańczowego. Odcedzić od lodu i podawać w kieliszku koktajlowym z dodatkiem wiśni na szpadce.
FLIP TOKAY. Trzy kieliszki tokaju, łyżeczkę syropu z cukru, łyżeczkę wódki i surowe żółtko wymieszać w kubku z lodem i podać ze słomką w kieliszkach, oprószając ewentualnie startą gałką muszkatołową.
FLIP OWOCOWY. Trzy kieliszki białego wina, łyżeczkę wiśniówki, surowe żółtko, łyżeczkę syropu z cukru i łyżkę rozdrobnionych wiśni (bez pestek) dobrze zmieszać w kubku z lodem i podać w kieliszkach z wodą sodową, słomką i łyżeczką. Zamiast wiśniówki i wiśni można używać brzoskwiniówki i brzoskwiń.
GUARDS. Zmieszać z lodem (2—3 kostki) 50 ml słodkiego wermutu i 20 ml likieru curacao, Odcedzić od lodu. Podawać w kieliszkach udekorowanych naciętymi plasterkami cytryny.
KRUSZON. Sporządza się go z wody sodowej (1/2 l) i białego wina owocowego (1 -l) lub gronowego, dodając różne alkohole — koniak, likier, zwykłą wódkę, oraz cukier (25 dag) lub syrop z cukru. Ponadto można dodać sok lub plasterki cytryny, pomarańczy lub skórkę pomarańczy pokrajaną w pa-seczki albo w kostkę, owoce (maliny, truskawki, brzoskwinie i inne). Podaje się w dzbankach szklanych i nalewa do szklanek z kawałkami lodu — ze słomką.
KRUSZON. Z 1 l białego wina lekkiego, 20 dag cukru, 2 pomarańczy, 1 cytryny, 1/2 l wody sodowej i kilku kostek lodu. Pomarańcze obrać, oczyścić z białej skórki, pokrajać w plastry, przesypać cukrem, pozostawić w chłodzie na kilka godzin przed sporządzeniem kruszonu. Bezpośrednio przed podaniem włożyć do szklanego dzbanka kilka kostek lodu, wlać wino, wodę sodową, dodać pomarańcze, przyprawić do smaku cytryną i cukrem. Smaczny jest z dodatkiem ananasa lub moreli. W ten sposób można przyrządzić kruszon z innych aromatycznych owoców.
KRUSZON Z POZIOMKAMI. Składniki: 1/4 kg poziomek, 6—8 dag cukru, 1/2 l wina białego, 1/4 l wody sodowej lub mineralnej. Cukier zagotować w małej ilości wody. Przebrane poziomki opłukać, włożyć do szklanego naczynia, lekko wymieszać z syropem, zalać częścią wina i pozostawić na około 1—2 godziny, aby puściły sok. Następnie dodać resztę wina, wodę sodową i zaraz nalewać do szklaneczek. Podawać z kostką lodu.
KRUSZON POMARAŃCZOWY. Składniki: 1/4 l białego wina owocowego, 1/4 l wody sodowej, 2 kieliszki wódki, np. wyborowej, 30 dag (2 sztuki) pomarańczy, 6 dag (3 łyżki) cukru, 5 dag (1—2 łyżki) pokrojonej smażonej skórki z pomarańczy, kilka kostek lodu. Cukier zagotować z kilkoma łyżkami wody, ostudzić. Do szklanego naczynia (dzbanka) włożyć rozdrobniony lód, dodać wino, wyciśnięty sok oraz skórkę z pomarańczy, syrop, wódkę i na koniec wodę sodową. Wszystko zamieszać. Podawać w wysokich szklaneczkach.
KRUSZON Z MIĘTĄ. Składniki: kilka listków mięty pieprzowej, 4 kieliszki wódki, np. wyborowej, 1/2 l białego wina, 6 dag (3 łyżki) cukru, 1/2 l wody sodowej, sok z cytryny. Umyte listki mięty drobno posiekać, zalać wódką i pozostawić na 1 godzinę w naczyniu pod przykryciem. Następnie przecedzić i połączyć z winem. 7 Cukier rozpuścić w małej ilości przegotowanej ciepłej wody, oziębić. Dodać do napoju, doprawić całość sokiem z cytryny. Przed podaniem zmieszać z wodą sodową. Podawać w wysokich szklaneczkach.
MECENAS. Do dużej szklanki wlać 50 ml wina sherry, 25 ml ginu lub jałowcówki, wrzucić 3 kostki lodu, zmieszać, Odcedzić i podawać w kieliszku z 2 słomkami.
PALL MOALL. Wymieszać w dużej szklance barowej lód, kieliszek słodkiego wermutu, kieliszek ginu, kieliszek wytrawnego wermutu. Dodać 10 ml likieru miętowego i parę kropel orange bittera lub nalewki pomarańczowej. Podawać ze słomką.
QUEENS. Zmieszać w szeikerze lód, kieliszek wermutu wytrawnego, kieliszek wermutu słodkiego, kieliszek ginu, 20 ml soku ananasowego. Podawać w dużym kieliszku z dwiema słomkami.
POLEWKA Z WINA. 1/2 l białego wina zagotować z 1/4 l wody, 3—4 goździkami i kawałkiem cynamonu. Osobno utrzeć 2 żółtka z 8 dag cukru, zagęścić na ogniu, dolewając stopniowo gorące wino, mocno ubijać, aż się spieni. Należy uważać, aby płyn nie zagotował się, gdyż „zwarzą" się żółtka. Podawać w filiżankach z biszkoptami.
PONCZ l. 1 l lekkiego wina zmieszać z 1/8 l araku dodać 30—40 dag cukru, sok z 2 cytryn i 3 pomarańczy oraz otarte skórki z tych owoców. Wszystko ostrożnie zagotować. Podawać gorący w specjalnej wazie po-nczowej. Jeśli poncz jest zbyt mocny, należy go rozcieńczyć gorącą wodą.
PONCZ II. 1/4 l herbaty zmieszać z 1/2 l białego wina i 1/8 l araku. Dodać 15—25 dag cukru, wrzucić skórkę cytryny i zagotować. Przed podaniem wyjąć skórkę. Podawać w szklankach z plasterkami cytryny.
PONCZ SYLWESTROWY. Cztery szklanki wywaru herbaty (mocnej) z dodatkiem 2 goździków i szczypty cynamonu przecedzić, dodać butelkę czerwonego wina, pół butelki rumu, 25 dag cukru, sok z 2 cytryn i zagrzać. Podawać w szklankach z plasterkami cytryny.
PONCZ MARYNARSKI. Do ogniotrwałego naczynia (najczęściej miedziany kociołek) wlać butelkę czerwonego i pół butelki białego wina, powoli zagrzać. Pół butelki araku lub rumu wlać do szerokiego kubka. Trzymając w cęgach nad winem kostkę cukru polać ją arakiem (lub rumem) i zapalić zapałką. Stopniowo polewać cukier (ostrożnie) aż do wyczerpania araku. Jeżeli płomień zgaśnie, zaraz ponownie zapalić (zapałki powinny być pod ręką). Rozlewać do kubków.
RED TOP. Składniki: 120 ml wytrawnego wina czerwonego, 80 ml soku pomarańczowego, 40 g syropu z cukru, 5—6 kawałków pomarańczy, kostki lodu. Ułożyć w szklaneczkach kawałki pomarańczy, wlać płynne składniki, wymieszać, dodać lód. Podawać ze słomkami i łyżeczkami.
ROSE COCTAIL. W szklance z lodem zmieszać kieliszek białego wermutu, kieliszek wiśniówki i kieliszek likieru wiśniowego. Przecedzić przez sitko do małej szklaneczki i podawać z wiśnią.
SZPRYCER. Szprycer sporządza się z wina zmieszanego pół na pół z wodą sodową i dodatkiem lodu. Podaje się jak kruszon.
WINO GRZANE. Zagotować butelkę czerwonego wina z dodatkiem 8—10 dag cukru, 3 goździków i kawałka cynamonu. Podawać na gorąco w szklaneczkach z ewentualnym plasterkiem cytryny. Z wina można także sporządzać zupy. A oto jedna z nich:
ZUPA WINNA SZODOWA. Składniki: 8 żółtek, 1 litr stołowego białego wina, 30 dag cukru, trochę cynamonu, biszkopciki. 8 Ucierać do białości żółtka z miałko utłuczonym cukrem, wlać wino i trzy szklanki wody, wsypać trochę cynamonu, wymieszać i ogrzewać na ogniu, wybijając ciągle miotełką, aż zgęstnieje i zrobi się piana. Odstawić natychmiast i podawać z biszkoptami. Po tej bogatej prezentacji możliwości wykorzystania wina zajmijmy się jego wyrobem.
Aaa, podoba mi się ta moda na robienie alkoholi na Steemit :D
Lista uzupełniona :)
Congratulations @wojtas100! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :
Award for the number of upvotes
Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word
STOP
Interesting
I will follow you to see your future posts! +UP
Congratulations @wojtas100! You received a personal award!
You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!