Rybitwy w Dolinie Baryczy

in #engrave2 years ago (edited)

W gromadzie ptaków jest taki rząd, w którego rozpoznawaniu nie czuję się mocna. Chodzi o siewkowe (Charadriiformes), do którego należą między innymi mewy, siewki i właśnie rybitwy. Oczywiście jest w tym rzędzie kilka gatunków łatwych do rozpoznania nawet dla amatora, ale jest też wiele, które mają bardzo zmienne upierzenie. Na przykład u rybitw występują szaty spoczynkowe i godowe, znaczne są również różnice pomiędzy osobnikami młodocianymi, a dojrzałymi. Ponieważ nie mam pełnej wiedzy na ten temat ani dużego doświadczenia obserwacyjnego, nie do końca ufam swoim kompetencjom co do oznaczania gatunków.

Dziś miałam okazję zaobserwować rybitwy na stawie Emilia koło miejscowości Żeleźniki. Były ruchliwe, hałaśliwe i po części zajęte budowaniem gniazd. Stąd pewne moje podejrzenia co do tego, jakie gatunki udało mi się sfotografować.

Na dwóch pierwszych zdjęciach najprawdopodobniej są rybitwy białowąse (Chlidonias hybrida), gdyż budowane przez nie gniazda to pływające platformy układane z roślinności wodnej. Pozwala mi to wyeliminować kilka innych gatunków rybitw, które gniazdują na lądzie pojedynczo lub w koloniach. W czasie praktyk studenckich pływaliśmy łodziami na wyspy i liczyliśmy gniazda oraz jaja w takich koloniach.

Na ostatniej fotografii widać rybitwę czarną (Chlidonias niger). Kilka osobników kręciło się na płyciznach w pobliżu brzegu stawu, penetrując kożuch utworzony z zeszłorocznych szuwarów. Rybitwy czarne właśnie takie miejsca wybierają na gniazda - kożuchy, kępy roślinności błotnej, skoszone szuwary.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Rybitwy (Sterninae), Żeleźniki, Dolny Śląsk, Polska, 17 maja 2022
Terns (Sterninae), Żelezniki, Lower Silesia, Poland, taken 17 May 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000


Pierwotnie opublikowano na Lectorium. Blog na Hive napędzany przez dBlog.