I Have Reached 3000 HIVE Power [ENG-TUR]

in Trliste2 months ago (edited)

Taken from hive.io and modified.

Hi Friends

Today, I have reached over 3000 Hive Power which was the next milestone for me on HIVE. I have been a member of HIVE for more than six years. Considering this period, I should have had much more HP; however, I have reached my goals step by step in recent years. I think that setting HP goal for myself is important in terms of motivation and consistency. For sure, I have not done this period, which is more than six years old membership, to the fullest. I had dropped by HIVE from time to time and shared some posts until the middle of 2021, but I have never left HIVE.

Merhaba Arkadaşlar

Bugün, HIVE’da benim için bir başka dönüm noktası olan 3000 HIVE Oy Gücüne ulaştım. Altı yıldan fazla süredir HIVE’a üyeyim. Bu süreyi göz önüne aldığımızda, daha fazla HP’ye sahip olmam gerekirdi, ama son yıllarda hedeflerime adım adım ilerliyorum. Kendime HP hedefi koymamın motivasyon ve devamlılık açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Tabi, bu altı yıldan uzun süreli üyelik sürecini dolu dolu geçirmedim. 2021’in ortalarına kadar HIVE’a ara ara uğrayıp tek tük paylaşımlar yaptım, ama hiç bir zaman HIVE’dan kopmadım.

PEAKD

I had about 590 Hive Power in August of 2021. From August on, my activity on HIVE has increased gradually by posting, upvoting and commenting on posts thanks to @ecency DApp. Meanwhile, we have started to be active on HIVE again together with some friends in our Hive Türkiye Discord channel. As a result of the developments in Turkish Community, the @trliste curation trail has started to be active again has started to support posts written in Turkish with tr tag. During this three years period, there have been ups and downs in our community. Recently, we have kept going with active members who share common values and goals for our community. I hope we can maintain this peaceful community environment for a long time.

*2021’in Ağustos ayında yaklaşık 590 Hive Oy Gücüm vardı. Ağustos ayından itibaren HIVE’daki aktifliğim @ecency uygulaması sayesinde yazı paylaşarak, yazılarıa oy vererek, yorum yaparak giderek arttı. Bu arada, TRListe Discord kanalında kalan az sayıda arkadaşla birlikte HIVE’da tekrar aktif olmaya başladık. Türk Topluluğu’ndaki gelişmeler neticesinde TRListe kürasyonu da tekrar aktif hale geldi ve tr etiketinde yazılan Türkçe yazılara destek vermeye başladı. Yaklaşık bu üç yıllık süreçte topluluğumuzda inişli çıkışlı dönemler oldu. Son zamanlarda ise topluluğumuz için ortak değerleri ve hedefleri paylaşan aktif üyelerle yola devam ediyoruz. Umarım bu huzurlu topluluk ortamımızı üzün süre koruruz.

2022 was the year in which I shared the most posts, read the most posts, upvoted the most posts, received the most upvotes, commented on the most posts, and received the most comments on HIVE. As for 2023, I can say that it is head-to-head with 2022. Likewise, I also started 2023 very well. If I hadn't had to take a little break from HIVE during the summer months, perhaps 2023 would have been my most productive year on HIVE. I hope I will be able to do much more on HIVE in 2024. Besides, I participated in TR HIVE Power Up Day event in November and December of 2023, however I had to take a break because I was accumulating HBD. Now, I also consider participating in TR HIVE Power Up Day event from April. Let's see how my activity on HIVE will shape as the winter season has been leaving behind slow by slow. This time, I broke my own record by reaching another goal of mine on HIVE, 3000 HIVE Power, just in a short time such as 40 days. Just as it requires effort to achieve something in life, it also requires effort to grow your account on HIVE. If it wasn't for the Ecency DApp, perhaps I wouldn't be this much active on HIVE and wouldn’t be able to achieve my goals as well.

2022 yılı, HIVE'de en çok yazı paylaştığım, en çok yazı okuduğum, en çok paylaşıma oy verdiğim, en çok oy aldığım, paylaşımlara en çok yorum yaptığım ve en çok yorum aldığım yıl oldu. 2023 yılı ise, 2022 yılı ile kafa kafaya diyebilirim. 2023 yılına da aynı şekilde çok iyi başlamıştım. Yaz aylarında HIVE’a biraz ara vermek zorunda kalmasaydım belki de 2023 yılı HIVE’daki en verimli yılım olacaktı. Umarım 2024 yılında HIVE’da daha fazlasını yapacağım. Ayrıca, 2023’ün Kasım ve Aralık aylarında TR HIVE Oy Gücü Arttırma günlerine de katıldım, fakat HBD biriktirdiğim için buna ara vermek zorunda kaldım. Artık Nisan ayından itibaren TR HIVE Oy Gücü Arttırma etkinliğine katılmayı da düşünüyorum. Kış mevsiminin de yavaş yavaş geride kalmasıyla HIVE’daki aktifliğim bakalım nasıl olacak. Bu kez, HIVE’daki bir diğer hedefim olan 3000 Oy Gücüne 40 gün gibi kısa bir sürede ulaşarak kendi rekorumu kırdım. Hayatta bir şeyleri başarmak emek istediği gibi HIVE’da hesabınızı büyütmek de emek istiyor. Ecency uygulaması olmasaydı belki HIVE’da bu kadar aktif olamazdım, hedeflerime de ulaşamazdım.

I see HIVE as a long-term investment. For this reason, I regularly power up the HIVE I receive from author and curation rewards. As for HBD, I have long been transferring HBD into the saving account since the interest rate was increased to 20%. It sounds very reasonable to me for now to receive 20% annual interest payout for an instrument whose value is almost equal to 1 USD. If the annual interest rate of HBD is decreased, I will definitely convert some of them to HIVE and increase my HIVE power. Besides, I reached my goal of accumulating 1000 HBD last week. From now on, I have started to focus on increasing my HIVE Power by converting the HBD, I receive from author rewards, to HIVE. I will continue accumulating HBD interest payouts. This is my plan for now. What is written here about HIVE and HBD is not a financial advice.

Ben HIVE’yi uzun vadeli bir yatırım olarak görüyorum. Bu nedenle yazarlık ve kürasyon gelirlerinden elde ettiğim HIVE’ı düzenli olarak Hive Oy Gücümü arttırmada kullanıyorum. HBD konusunda ise faiz oranı %20'ye arttırıldığından itibaren uzun zamandır birikim hesabına HBD transfer ediyordum. Değeri hemen hemen 1 USD’e eşit olan bir enstrüman için yıllık %20 faiz almak bana şu an için çok mantıklı geliyor. Eğer yıllık HBD faiz oranı düşürülürse, onların bir kısmını kesinlikle HIVE’a çevirip oy gücümü arttıracağım. Ayrıca, geçen hafta 1000 HBD biriktirme hedefime ulaştım. Bundan sonra yazar gelirlerinden elde edeceğim HBD’yi HIVE’a çevirip artık oy gücümü arttırmaya ağırlık veriyorum. HBD faiz gelirlerini ise biriktirmeye devam edeceğim. Şimdilik planım bu şekilde. Burada HIVE ve HBD ile ilgili yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

I have never drawn neither HIVE nor HBD from my wallet and used them for any other purpose. There might be people who need this income from HIVE, I don’t want to comment about it. We encountered such a situation in our TR community the other day; however, I am in favor of powering up HIVE rewards up to a specific goal for a stronger account and the community. I would say this goal should be at least 7500 HP, considering the current HIVE price.

Cüzdanımdan hiçbir zaman ne HIVE ne de HBD çekip farklı bir amaç için kullanmadım. HIVE’dan elde edilecek gelire ihtiyacı olan insanlar olabilir, buna bir şey diyemem. Geçen gün TR topluluğumuzda böyle bir durumla karşılaştık; ama, ben daha güçlü bir hesap ve topluluk için elde edilen HIVE’in bir hedefe kadar biriktirilmesi taraftarıyım. Mevcut HIVE fiyatını dikkate alırsak bana göre bu hedef en az 7500 HP olmalı.

I would like to thank those who supported me through this period, firstly on behalf of TR Community; @trliste, @tarazkp, @meesterboom, @ericvancewalton, @phortun, @olga.maslievich, @geekgirl, @ph1102, @dalz, @bluemoon, @brian.rrr, @antisocialist, @lordbutterfly, @revisesociology, @cryptospa, @traciyork, @borepstein, @slobberchops, @pele23, @zekepickleman, @jongolson, @taskmaster4450le and the whole HIVE family.

Bu süreçte bana destek veren başta TR Topluluğu olmak üzere; @trliste @tarazkp, @meesterboom, @ericvancewalton, @phortun, @olga.maslievich, @geekgirl, @ph1102, @bluemoon, @brian.rrr, @antisocialist, @lordbutterfly, @revisesociology, @cryptospa, @traciyork, @borepstein, @slobberchops, @pele23, @zekepickleman, @jongolson, @taskmaster4450le ve tüm HIVE ailesine teşekkür ederim.

My next goal is to reach 3500 Hive Power. Since I have started to convert the HBD I will receive from author rewards to HIVE, I will set my goals 500 by 500. May everyone achieve their goals on HIVE, thank you for reading.

Bir sonraki hedefim 3500 HIVE Oy Gücüne ulaşmak. Artık yazar gelirlerinden elde edeceğim HBD’yi HIVE’a çevireceğim için hedeflerimi 500’er 500’er koyacağım. Herkesin HIVE’da hedeflerine ulaşması dileğiyle, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sort:  

Congratulations on reaching 3K HivePower!!! Next post with 3500HP in a month or so? 🙂

It's great to hear that the TR community is back on its feet curating the "local" community!

It is obvious that it will take longer as I increased per goal from 250 to 500 :)

Thanks!

Nice one!

Tebrikler @videoaddiction. Bence bu gibi ortamlarda en güzel strateji istikrarlı olmak. Kendim yapabiliyor muyum kesinlikle hayır. Ama burayı kitap okumaya benzetiyorum, her gün okumak lazım, az da olsa devamlı olmalı. Umarım hedeflerine bir an önce ulaşıp yeni hedefler koyarsın…

Teşekkür ederim, hep beraber ulaşalım.

Bu yeni başarı için tebrik ederim Hephaestus! Umarım yeni hedefin için de bu azmi göstermeye devam edersin ve kolaylıkla geçer bu zaman.

Congratulations, great milestone, it will only go faster from now on! Keep up the good work

Thanks my friend!

Congrats! That's a great milestone to reach!

Keep it up ya glorious hiver!

I will, thanks ;)

Hedeflerine ulasmana çok sevindim arkadaşım

Teşekkür ederim.

IF hive was to fulfill most of its potential the pennies given for hive today will be 10's of dollars.
While the price is low is the best time to tank up.
As the price rises the amount of hive paid out will decrease due to it being fewer to a dollar.

Hedefine ulasabildigin icin seni tebrik ederim. Ama bir sonraki hedefi biraz daha yuksege koysaydin keske :)

HIVE'daki aktifliğimle uyumlu hedefler koymayı tercih ediyorum, teşekkürler.